sobota, 7 września 2013

Jak znaleźć dobrego psychologa?

Wcale nie jest to proste i piszę to z perspektywy właścicielki Poradni Psychologicznej. Trafiają do nas osoby, które już wcześniej poszukiwały pomocy i, wiele razy, niestety - zawiodły się.

Zawód psychologa nie jest prosty. Nie tylko musi on być świetnie wyszkolonym specjalistą w swojej dziedzinie, mieć doświadczenie w pracy z różnymi typami osób, ale jednocześnie mieć potrzebę niesienia pomocy innym ludziom. Jeśli tego zabraknie, niewielka jest szansa, że swoje losy powierzą mu zagubieni czy poszukujący bezpieczeństwa pacjenci.

Usłyszałam kiedyś słowa "Byłam u tej pani psycholog. Przyjmowała w swoim domu. Zażądała pieniędzy z góry, wciąż spoglądała na zegarek a na koniec wymusiła na mnie przystanie na układ, że jeśli umówię się z nią na spotkanie i nie przyjdę, to na kolejnej wizycie i tak będę musiała za tamto zapłacić. Bo ona sobie dla mnie rezerwuje czas". Przyznam, że ciężko było mi uwierzyć w tę historię, ale rozgoryczenie pacjentki było prawdziwe. Jak się okazało, nigdy więcej nie wróciła do tamtej terapeutki i szczerze przyznam, że na jej miejscu postąpiłabym chyba tak samo.

telefon do psychologa
Jeśli to możliwe, skontaktuj się z psychologiem telefonicznie, nie mailowo. Kontakt głosowy
wiele powie Ci o człowieku znajdującym się po drugiej stronie aparatu.

Jak zatem wybrać dobrego psychologa?

1. Zasięgnąć opinii znajomych - być może ktoś korzystał z pomocy terapeuty;
2. Poszukać informacji o polecanych psychologach w Internecie - na forach internetowych, stronach psychoterapeutów czy poradni psychologicznych;
3. Zapisać numery telefonów do tych osób, które wydadzą się nam najbardziej godne zaufania;
4. Zadzwonić do wszystkich - to wiele nie kosztuje, a ułatwi zorientowanie się czy:
  • osoba, która odebrała, sprawia wrażenie ciepłej, cierpliwej, wyrozumiałej;
  • czy jest zainteresowana naszym problemem, poświęca czas na zorientowanie się dlaczego szukamy pomocy;
  • nie zaczyna rozmowy od podania stawki za konsultację;
  • wzbudza w nas zaufanie;
  • nie wymaga natychmiastowego umówienia się na wizytę - pozwala nam zastanowić się i oddzwonić w innym terminie.
5. Po odbyciu rozmów telefonicznych, zaznaczmy te osoby na liście, które zrobiły na nas najlepsze wrażenie. Raz jeszcze poszukajmy informacji - teraz już konkretnie o nich, wpisując w wyszukiwarkę nie np. "polecany psycholog", ale podając imię i nazwisko terapeuty.
6. Umówmy się na wizytę do osoby, która zrobiła na nas najlepsze wrażenie. Często intuicja okazuje się najlepszym doradcą.

Myślę też, że dobrze jest szukać pomocy w Centrach Pomocy Psychologicznej. Nie wszystkie to oferują, ale niektóre
(w tym moja poradnia) pozwalają na wstępną konsultację telefoniczną i podpowiedź, do którego psychologa z konkretnym problemem najlepiej się zgłosić - można też poprosić o namiary na kilku z nich i wykonać do nich telefon - jeśli któryś wzbudzi nasze zaufanie, oddzwonić do poradni i umówić się na spotkanie. Mając na miejscu wybór kilku specjalistów, z pewnością można poczuć się mniej bezradnym i zwiększyć szansę na znalezienie tego, który pozwoli nam poczuć się bezpiecznie i opowiedzieć mu o swoich problemach.


Treści publikowane na tym blogu mają wyłącznie charakter informacyjny i nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem!

2 komentarze:

  1. A może warto zainteresować się takim rozwiązaniem jak terapia online? Z tego co widze to tutaj https://wetalk.pl/
    = jest właśnie taka możliwość. Ostatniomi czasy coraz więcej osób poleca takie rozwiązanie, więc może rzeczywiście warto spróbować?

    OdpowiedzUsuń
  2. Faktycznie znalezienie dobrego psychologa czasami jest bardzo ciężkie i muszę przyznać, że jest to dość indywidualna sprawa. Ja chodzę do psychologa https://melka-roszczyk.pl/ i na ten moment jestem przekonana, że był to bardzo dobry wybór.

    OdpowiedzUsuń